Тутарсемпе çармăссем. Чи çывăх тăвансем.

Тема в разделе "Пирĕн кӳршĕсем (Наши соседи)", создана пользователем Манăнкилес, 2014 юпа 10.

1. Манăнкилес

Манăнкилес Moderator Канашлу ушкӑнӗ

Пур халăх та чăвашшăн тăван. Уйрăмах çармăссемпе тутарсем. Пирĕн хушăра тăванлăх туйăмĕ пысăк. Пирĕн пĕр истори. Пирĕн культура,йăла -йĕрке,чĕлхе пер пек. Ваттисем калана пек пире " пĕр чустаран тунă". Ĕмертен ĕмĕре туслă пулнă халăхсем пĕрле кар пулсан пурне те çăмалрах пулĕ.

Чи кайранхи улшăну: 2014 юпа 10
  2. Манăнкилес

Тус таванлăхпа юрату çинче; Тытăнса тăрать пĕтĕм çут тенче; Пĕлер упрама чун пуянлăхне; Йывăр чух тăсар алăр пĕр-пĕрне; Турăçăм парсам сывлăх çеç пире; Кантăкран шаккать çĕнĕ самана...

Чи кайранхи улшăну: 2014 юпа 14
  3. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

Нихăшĕ те тăван мар, вĕсенпе чăвашсем вырăс чĕлхисĕр калаçма пултараймаççĕ)

4. Манăнкилес

Пилĕкçĕр çул каялла питĕ лайăх калăçнă, пĕр-пĕрне ăнланса

5. Манăнкилес

http://ubasi.livejournal.com/256991.html
    ЧУВАШИ И ТАТАРЫ - БЛИЗНЕЦЫ-БРАТЬЯ
    У каждого народа есть История "реальная", есть История "мифологическая".
    Мифологическая история обслуживает Идеологию.
    Идеология обслуживает табуированные запреты на реалию факта и мотивацию регламента "наши"-"чужие" (именно так строятся мифы по принципу "наши - чужие"). Кĕскен каласан , чăвашсемпе тутарсем пĕрле пуласран мĕн ĕлĕкренех чарса пынă.

6. Манăнкилес

7. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

Не совсем согласен, астраханские татары братьями быть не могут,
    у татар до ислама было тенгри, у чувашей до христианства турă (https://ru.wikipedia.org/wiki/Тора - та пулма пултарать), у марийев Кугу Юмо

Тутарсен исламчен пулнă тенгри, марийсен Кугу Юмо

Что такое Манăнкилес?

8. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

9. Манăнкилес

Речь идет только о казанских татарах. У них с чувашским народом одна история. Что касается горно -марийцев ,то они с верховыми чувашами очень схожи. Манăн килес ,так часто чуваши говорят когда входят в дом,что дословно переводиться как " я пришел" далее по смыслу "увидел и победил" или "ждите меня с восходом солнца ,я приду с востока и все будет лайăх" . Если серьезно,то если чуваши ,татары и марийцы будут совместно отстаивать свои национальные интересы, к ним еще присоединятся и другие народы региона, и для всех это будет на пользу. Нам надо искать общее,что нас связывает. И не надо идти на поводу тех кто живет по принципу "разделяй да властвуй".

10. Манăнкилес

11. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

я пришел - эп килтĕм

Фарида манăн киль эс (мой ты дом) тесе юрлать

ĕмĕтпе пурăнар (пурăн+ар)
    шанăçпа кăна
    малалла утар (ут+ар)

çавă тутар чĕлхинчи -нар, -тар пек ĕнтĕ

12. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

удар мар ĕнтĕ)

13. Манăнкилес

Чăвашла "манăн килес" тени "манăн кил эс" тенине пĕлтермеç. Çын патне кĕрсен ман килес, е манăн килес тесе ваттисем тахçанах каланă. Кĕме юрати тенĕ пекки ĕнте ку. Ар тата Ас пĕлтерĕшлĕ сăмахсем чăваш чĕлхинче нумай. Вăл ахалтен мар ĕнте. Ял ячĕсене илер. Нумайĕшĕ вĕсенчен Ар е Ас саспаллисемпе вĕçленеççĕ. Шупашк-Ар,Сам-Ар,Тукан-АШ(АС),Вăрм-АР ...

14. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

Илтмен ун пеккисене, çынна Лайăх-и? Аван-и? теççĕ, çавăн пек мишарсем кăна калаççĕ тĕр.

15. Манăнкилес

Илтменни тĕнчере нумай. Илтменни çуккине пĕлтерместь.

16. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Чуваши и казанские татары(именно казанские) дети одного волжско-булгарского народа.Это исторический факт.Нравится это кому-то или нет. Но это так.

17. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

А мишара по моему это отатаренный при Золотой орде финно-угорский народ мещера.

18. Chuvash

Chuvash Сайтҫӑ

Пултăр-ха ĕнтĕ çапла

19. Ivan

Ivan Сайтҫӑ

Много слышал, что чуваши с татарами родственники, слышал от булгаристов будто мол татары это во многом бывшие чуваши до сих пор наследие булгар делят делят и никак не поделят чуваши и татары.
    По моему чуваши с татарами никакае не родственники и тем более ни татары не чуваши не являются прямыми потомками булгар.

20. Ivan

Ivan Сайтҫӑ

У меня вопрос, почему много мест, где чувашские деревня располагаются с татарскими?

Страницӑпа ыттисене паллаштар