Чувашская Православная Христианская Церковь.

Тема в разделе "Чăвашсен авалхи тĕнĕ (Чувашская этнорелигия)", создана пользователем Манăнкилес, 2015 нар 6.

1. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Почему нельзя без мощей?
    Вара мĕн? Чăвашла вулаймасн вара мĕн? Попĕ вырăс та пĕлмен ĕнтĕ, чăвашла вулас килменшĕн те мĕн вара?
    Йăла пулса иртмерĕ-и, служба тĕрĕс мар пулчĕ-и?
    Сире службă мар, службăна чăвашла ирттерни кăна кирлĕ пулмалла. Чăвашлалăх турăран та çÿллĕ пулмалла сирĕн валли.
    Сирĕн валли Мадуров тĕнĕ пур.

----
    Тĕнче аслă та, çĕр хĕсĕк

2. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Господин Писатель проведение церковной службы на чувашском языке не угодно кому? Создателю? Не думаю что это так. Значит это неугодно только духовным чинам РПЦ. А они являются по большей части только бизнесменами при РПЦ и ни какого морального права запрещать службу на чувашском языке не имеют. Пускай занимаются своим привычным делом;отпускают бандюгам грехи за деньги и освящают их лимузины.

Чи кайранхи улшăну: 2016 ҫу 15
  3. атика

атика Хастар сайтҫӑ

тĕрĕсех чăвашсем ыйтни мĕн вара нимĕнте мар çапла-и?,вĕсем çынсем мар,мана мĕн ,мана çавах сирĕн çине ытларах сурсан тен ăнланăр ку чиркÿре чăвашсем валли вырăн çуккине кая анчах ан пултăр.ман паллаканни те сан пекчĕ хĕрес хывсах çÿретчĕ халь чиркÿ тесенех мĕнле(ырă) сăмах пĕлеть пурне те калать.

4. атика

атика Хастар сайтҫӑ

манăн халăх-чăваш халăх,чиркÿ çынни мар ĕнте.(тĕнчере халăх йышлă,пĕр çын вилни палăрмасть)-ăçтан тупрăн ку уптăр-каптăра,Пĕр çын -пĕр тĕнче тенĕ,пĕр çын вилеть-пĕр тĕнче вилеть тенĕ ватăсем.

Kodrag ку килӗшнӗ.
  5. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Терес калан Атика тус.

6. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

О каком запрете речь? Еще раз укажите на факт запрета.
    Поп русский - по-чувашски не знает, и не желает знать. Где запрет-то?

Ыйтни нимĕн те мар (чăваш ыйтни-и, çармăс ыйтни-и, вырăс ыйтни-и, эпĕ ыйтни-и, эсир ыйтни-и)- чăнах та. Çара ыйтнипе ĕç-пуç пулса пырсан паян пур те урăхла пурăнăттăмăр.

Хĕрес хывнă та тÿрех Христиан пулса тăнă, çапла вĕт? Кăшт килĕшмен те, сурнă та пăрахнă. Мĕнле лайăх çын. Çав çынран канаш илĕп-и эпĕ?

санăнах-и çав халăх? санăнах-и çав çынсем? саншăнах-и вĕсем?

Ирони тени пур - "тĕнчере халăх йышлă, пĕр çын вилни палăрмасть" тени шăпах "Пĕр çын - пĕр тĕнче тени пулать" те.

----
    Этем тени çын хыççăн ан кайтăр

7. атика

атика Хастар сайтҫӑ

вара ыйтни-ыйтманнипе танах пулсан мĕн пур ăнта, халь петĕ модă теççĕ çавă кăна .ыйтăвусем сан лайăх хăвна çавна ыйтуна пар, мĕн турăн эсĕ хăвăн халăхушĕн?

8. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Кам каларĕ сире, ыйтни ыйтманнипе тан тесе?

Эп пĕртте чăваш фанатикĕ мар, нимĕнле парăм та, хуйхă та çук чăваш умĕнче. Национальность (гражданство) тĕлĕшпе те эп Раççей çынни, этнос тĕлĕшпе кăна Чăваш Пăлхарĕ, Хаяр ылханлă хунсен тăхăмĕ. Кулленхи пурнăçăма та чăвашран инçетре пурнăçлатăп, чăваш çăкăрĕпе тăранса пурăнмастăп. Ним парăмĕ çук ман чăваша, благотвориттелнăç кăна.

Чи кайранхи улшăну: 2016 ҫу 16
  9. атика

атика Хастар сайтҫӑ

вара мĕн çухатнă эс кăнта сан нимĕнле парăм та чăваш халăхĕ умĕнче çук тĕк ,мĕн пире хăв пек тăмсайа вĕрентешшĕн-и?,хăлтă-çке эс.

Kodrag ку килӗшнӗ.
  10. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Господин Писатель если вы не фанатик чувашского народа ( то есть вам его судьба абсолютно безразлична) и никаких обязательств у вас перед нашим народом нет и только ваша весьма сомнительная "благотворительность"-то я вынужден присоеденится к уважаемому чувашскому патриоту Атике и задать вам тот-же нелицеприятный вопрос.

11. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

А почему господин Писатель в чувашском приходе ваше ведомство держит русского попа не знающего и не желающего знать наш язык?

12. атика

атика Хастар сайтҫӑ

вĕсен попĕсем чăвашла пĕлсенте,сăмса каçăрлăкĕ чăвашла калаçма ирĕк памаç.

Kodrag ку килӗшнӗ.
  13. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Мое ведомство? Ха-ха. Видимо знание вашего языка вовсе непринципиально для прихода?
    вы уж у прихожан поспрашивайте. Какая вам разница, если вы вне церкви? Вам какая разница?

-----
    Усал кутне çуласан та юраймăн

14. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Господин Писатель как я понял вы просто лицо знающее наш язык. Все с вами ясно.

15. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Ваш язык? Это который? Kodragский?
    Насчет ясности - так и есть, все со мной ясно.
    ----
    Калхусăнне вăрлани — вăрлани мар, вăл хамăрăн

16. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Господин Писатель не стоит прикидыватся идиотом. Вы прекрасно поняли что речь идет о чувашском (родном мне) языке.

Чи кайранхи улшăну: 2016 ҫу 18
  17. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Я вас часто не понимаю, к сожалению, - поэтому приходится уточнять.

Чувашский язык родной не только для вас. Для меня тоже он родной язык.

-----
    Çывăх юлташ тăванран мала.

18. атика

атика Хастар сайтҫӑ

тăван чĕлхе çине сысмаççĕ ,тăта тăван чĕлхе умĕнче ялан парăм пур,сан çук,тăван чĕлхе тесе юмах та ан кала.

Kodrag ку килӗшнӗ.
  19. Šyravşă

Šyravşă Сайтҫӑ

Мĕнпе çирĕплетсе пама пултаратăр хăвăр каланисене? Саккун пур-и? Пăхса тăраканĕ пур-и? Сут туса хаса параканĕ пур-и?
    Е сирĕн çавнашкал сутья пулас килнипе сăлтав шыраса ларатăр-и?

Ман шутпа чăваш чĕлхинчен пистерекенскм шăпах сирнешкел хĕсĕрлевçĕсем, хупăрлавçăсем. Тăван чĕлхе приватизаторĕсем. Хăвăр чăвашла юраллă калаçаймастăр пулин те, ыттисене (чăваш-и, ют-и) тапăнса ларма ăс çитереетĕр. Чăвашăн нумай ăслă хастар ачи сирĕнпе калаçасшăн мар, вĕсем тăван чĕлхе çине мар, сирĕн пеккисем çине сысса хунă.

20. Kodrag

Kodrag Хастар сайтҫӑ

Писатель а когда и где мы родной язык приватизировали? И кого это мы там обложили,угнетали? Вы пожалуйста говорите,да не заговаривайтесь.

Страницӑпа ыттисене паллаштар